1.2.2018

Artist Talk keskiviikkona 31.1 klo 18: Juhani Järvinen

Juhani Järvinen on Helsingistä lähtöisin oleva kuvataiteilija joka 1970-luvulla opiskeli nykyisessä Kuvataideakatemiassa. Häntä kiinnostaa taidehistoria ja tämä kiinnostus näkyy ainakin viitteenomaisesti hänen tekemisissään kautta aikojen.

Juhani lähti Helsingistä heti koulutuksen jälkeen, koska ei pitänyt ajatuksesta, että suhdeverkostolla olisi merkitystä taiteen tekijälle. Myöhemmin hän on kuitenkin huomannut, että taiteilijan ammatti on sellainen professio, jota on vaikea ymmärtää ilman kontakteja muihin.


Grafiikka, Italian arkkitehtuuri

Veistos, Goottilainen pyhäinjäännöslipas

Juhanin tapaat keskiviikkona 31.1, jolloin hän pitää Artist Talk -luennon klo 18:00 Pohjoismaisessa taidekoulussa. Tervetuloa!

Linkki kotisivuille: Juhani Järvinen