8.1.2018

Artist Talk ke 10.1 klo 18: David Hedderman

David Hedderman on irlantilainen taiteilija, joka asuu ja on työskennellyt Berliinissä viimeiset kymmenen vuotta. Davidin taide koostuu piirroksista ja maalauksista, joissa yhdistyy elementtejä elävän mallin piirrustuksesta sekä perinteisestä muotokuvasta, täten kehittäen modernin kontekstin ja yhteyden nykypäivään.

Viimeisten seitsemän vuoden ajan David on studiossaan opettanut croquispiirrosta elävällä mallilla. Nämä kurssit ovat myös toimineet intensiivisinä viikonlopputyöpajoina. Davidin teokset ovat olleet näytillä sekä soolo- että ryhmänäyttelyissä Berliinissä ja Irlannissa, missä hän vuonna 2015 sai maalaamisesta Hennessey Craig -stipendin Royal Hibernian Akatemiasta.

Viime vuonna David sai tilauksen kirjasta, jonka myötä hän tutki piirrustuksen eri osa-alueita. Draw -tittelillä oleva kirja julkaistiin viime vuonna Ammonite Press kautta.

Charcoaloil bar on paper 2017 84 x 73 cm

Hope 2011 oil on canvas 75 x 85 cm 

Davidin tapaat keskiviikkona 10.1, jolloin hän pitää Artist Talk -luennon klo 18:00 Pohjoismaisessa taidekoulussa. Tervetuloa!

Linkki kotisivuille: David Hedderman