12.12.2017

Artist Talk ke 13.12 klo 18:00 : Aleksander Andreassen


Aleksander Johan Andreassen on norjalainen taiteilija ja elokuvantekijä, joka asuu Oslossa Norjassa. Hänen teoksensa ovat esitetty ryhmänäytöksissä ja elokuvajuhlissa Norjassa ja ulkomailla. Aleksander työskentelee pääasiassa elokuva- ja videoinstaallaatioilla, ja hänen työssään hän pyrkii antamaan äänensä ihmisten hämmentyneille ja haavoittuville käyttäytymismalleille. Aleksander on suorittanut kandidaatin tutkinnon Bergenin taideteollisessa korkeakoulussa Norjassa ja maisterin tutkinnon Tukholman taideteollisessa korkeakoulussa (Konstfack).


 

Keskiviikon Artist Talkissa Aleksander näyttää elokuvansa "Strim" (19 minuuttia, 2017) ja kertoo elokuvan prosessista. Strim voitti Golden Chair -tittelin parhaasta norjalaisesta lyhytelokuvasta Norjan lyhytelokuvajuhlissa 2017.

Linkki kotisivuille: Aleksander Andreassen