14.11.2017

Artist Talk ke 15.11 klo 18:00 : Marlet Heckhoff

Marlet Heckhoff (s. 1983) on Leipzigista Saksasta peräisin oleva taiteilija. Hän keskittyy lähinnä maalaamiseen ja ammentaa inspiraatiota kaupunkiympäristöistä, kuten arkkitehtuurista, rakennustyömaista ja huvipuistoista - kaikista ympäristöistä joissa on näkyvissä teollisuuden rakenteet. Häntä kiinnostaa eri kaavat ja kuviot, ja maalauksissaan hän muuttaa osan näistä kuvioista yksityiskohdiksi kangaspinnalle antaen niille uuden kontekstin. Marletin teokset ovat tiheästi esillä näyttelyissä ympäri Saksaa. 


 "Pylon" Mixed Media auf Leinwand 30 x 40 cm - Marlet Heckhoff

"Barke" Mixed Media auf Leinwand 110 x 145 cm

Marletin tapaat keskiviikkona 15.11, jolloin hän pitää Artist Talk -luennon klo 18:00 Pohjoismaisessa Taidekoulussa.

Link to website: Marlet Heckhoff