2.10.2017

Artist Talk ke 4.10 klo 18:00 : Vanna Bowles


Ruotsin Göteborgissa syntynyt Vanna Bowles (1974) työskentelee piirustusten parissa yhdistäen veistokset, esineet ja performanssin taideteoksiinsa. Hän toimii kuvitteellisena ja surrealistisena idiomina, usein käyttämällä optisia tehosteita ja kohennuksia, jotka epävakauttavat jakolinjaa kuvan pinnan ja katsojan ympäröivän tilan välillä. Bowlesin kuvat keskittyvät lintujen, hyönteisten, matelijoiden, luonnonmateriaalien ja ihmiskehon osien ympärille. Hän ryhmittelee työnsä yhdistelmiksi, joista syntyy monimutkaisia kolmiulotteisia kollaaseita. Hänen työnsä aiheet ovat usein peräisin lääke-, eläin- ja kasvitieteistä. Barokin anatomiset teatterit ja tapa, jolla keho hahmotettiin tänä aikana ovat vaikuttaneet hänen teoksiinsa. Painopiste on haavoittuvuuden näkökulmassa. Hänen herkkien ja pilaantuvien materiaalien käyttö, jotka jäävät paljaiksi ja altistuvat ympäröiville elementeille, korostavat edelleen tätä teemaa.


Bowles asuu ja työskentelee Oslossa, ja hänen työnsä on aiemmin ollut esillä muun muuassa seuraavilla instansseilla; Alankomaiden museo De Domijnen, Lars Bohmanin galleria Tukholmassa, Kunstnerforbundet Oslossa, Malmön taidemuseo, KIASMA Helsingissä ja Stenersen-museo Oslossa. Hänen teokset ovat osaa useita kokoelmia jotka ovat esillä Malmön taidemuseossa, Göteborgin kaupunginvaltuustossa, Ruotsin taidetoimikunnassa, Statoil-taidekokoelmassa ja Lillehammerin taidemuseossa.

Table Parables 2017 


Trancending Parrot Performance 2017

Vannan tapaat keskiviikkona 4.10, jolloin hän pitää Artist Talk -luennon klo 18.00.

Linkki Vanna Bowles kotisivuille