6.9.2017

Artist Talk ke 6.9.2017 klo 18.00: Erno Enkenberg

Suomalaisella Erno Enkenbergillä on BA - tutkinto Wimbledonin taideakatemiasta Englannista ja MFA - tutkinto Helsingin Kuvataideakatemiasta. Enkenberg työskentelee pääasiassa kolmiulotteisten pienoismallien ja fotorealistisen maalaustaiteen parissa.

Maalaus Perhostenkeräilijä on osa Meistä luvattiin pitää huolta teossarjaa, joka kuvaa maailmaa ilman aikuisia. Sarjan sadunomaisissa maalauksissa lapset viljelevät puutarhaa, jäljittävät mennyttä maailmaa kirjastoissa ja tutkivat tähtitaivasta yrittäen rakentaa yhteyttä historian ja heidän nykyisen todellisuutensa välille. Poissa ovat aikuisten luomat ja ylläpitämät, sopimuksiin perustuvat käsitteet kuten valtiot, brändit ja raha. Nämä sopimuksenvaraiset käsitteet ovat tehneet osaltaan mahdolliseksi ihmisten toimimisen suurissa joukoissa, yhteistyössä myös tuntemattomien ihmisten kanssa. Maalausten lasten on kerrottava uusia tarinoita ja kehitettävä uusia käsitteitä luodakseen uudet yhdessä selviytymisen edellytykset.Ernon tapaat keskiviikkona 6.9, jolloin hän pitää Artist Talk -luennon klo 18.00.