13.4.2017

Artist talk ti 18.4 ja ti 25.4: Markus Oberndorfer

Itävaltalainen Markus Obernorfer on valmistunut Wienin kuvataideakatemiasta vuonna 2008. Hän keskittyy valokuvaukseen, audiovisuaaliseen mediaan ja väliaikaisiin ilmaisukeinoihin, kuten 360° videot (VR). Myös photofilm, stopmotion sekä äänen ja tilan laitteistot kuuluvat mielenkiinnon kohteisiin.
 
Markus on 15 vuoden ajan ylläpitänyt analogisen valokuvauksen väripimiötä kahden taiteilijakolleegansa kanssa Wienissä. Markus on myös kirjoittanut kirjoitelmia hänen taiteellisesta käytännöstä ja on julkaissut kirjoja työstään. Viimeisin näyttely: Invited artist at Circulation(s) Festival Paris.
 
 
 
Markus Oberndorfer on tavattavissa tiistaina 18.4 ja 25.4 klo 18:00 jolloin hän kertoo taitelijaurastaan. Tervetuloa!
 
Linkki Markus Oberndorferin kotisivuille