31.3.2017

Artist Talk ti 4.4: Catherine Ludwig

Catherine Ludwig on ajankohtainen vieraileva opettajamme joka vetää kurssia "Extended Drawing" tulevat kaksi viikkoa Pohjoismaisella taidekoululla. Catherine syntyi Saksassa ja elää ja vaikuttaa nykyään Wienissä sekä Münchenissä. Hän on opiskellut grafiikkaa Nürbergissa ja monimediaalista taidetta Wienin taideyliopistossa. Catherine on monimediaalinen taiteilija joka yhdistää eri medioita sekä prosessin ajan että varsinaisessa lopputuloksessa.


Domestizierte Natürlichkeiten/Domestic naturalness (2014-15)

[silhouettes models for the paravents, A4 on paper]
 
„Of balls and discs“ (since 2016) [drawing, coloured pencil, 80 x 100 cm] Catherine Ludwig on tavattavissa tiistaina 4 huhtikuuta klo 18, jolloin hän kertoo taitelijaurastaan. Tervetuloa!