23.2.2017

Artist Talk ti 7.3: Fredrik Lindqvist

Edellisvuosilta tuttu kuvataiteilija ja arvostettu opettaja Fredrik Lindqvist vierailee jälleen Taidekoululla. Nykyisin Lindqvist asuu Ingolstadtissa, Saksassa mutta hän on kotoisin Ruotsista.
Omassa taiteellisessa työskentelyssään hän keskittyy suurikokoisiin puupiirroksiin. Lindqvist tekee puupiirroksia joita hän painaa värikkäille kankaille ja ompelee yhteen, kollaaseiksi. Koulutuksensa hän on saanut Uumajan ja Düsseldorfin taideakatemioissa. Hän on pitänyt näyttelyitä mm. Ruotsissa, Suomessa, Saksassa, Norjassa, Englannissa, Venäjässä sekä Kiinassa. 
2007 - "Sahne" -  250 cm x 275 cm Fredrik Lindqvist
2011 - "Ohne Titel" -  200 cm x 220 cm Fredrik Lindqvist


Fredrik Lindqvist pitää luennon tiistaina 7 maaliskuuta klo 18, jolloin hän kertoo taitelijaurastaan. tervetuloa!

Tässä on linkki hänen kotisivulle.