25.11.2016

Taiteilijatapaamisessa Marika Markström

Marika Markström on tämän kauden ajankohtainen vieraileva opettaja kurssillaan ''Subjectivity & Space'' kollegansa Beata Hemerin kanssa. Marikalla on MFA tutkinto Malmön taideakatemiasta ja BFA tutkinto Helsingin Kuvataideakatemiasta. Hän on kotoisin Suomesta ja hän asuu  ja vaikuttaa tällä hetkellä Tukholmassa. Marikalla on ollut näyttelytoimintaa Suomessa, Ruotsissa, Ranskassa, New Yorkissa ja Tanskassa. Omassa taiteellisessa työskentelyssään hän keskittyy installaatioihin (kuten audio, video, valo, veisto ja maalaus).


_MG_7919_565x847
Twofold nature 2014 – installation
(Un)conscious production of suffering 2014 – video sculpture, 30s loop

Marika Markström tapaat tiistaina 29 marraskuuta klo 18 Taidekoululla. Tervetuloa!

Tässä on linkki hänen kotisivulle.