29.4.2016

BIZARRE 6.5 - 26.5.2016
Pohjoismainen taidekoulun toisen ja kolmannen vuoden opiskelijoiden näyttely BIZARRE on esillä Tupakkamakasiinissa Pietarsaaressa ajanjaksolla 6.5–26.5.2016. Näyttelyssä tulee esille laajasti eri nykytaiteen tekniikoita, kuten piirustuksia, puupiirroksia, maalauksia, suuri veistos sekä kolme videoinstallaatiota.

Tina Jokitalo - Spatial tide (video)

Iris Nykänen - Self-esteem (installation)

Samuel Moilanen - Abstract architecture #3
 
Näyttelyssä mukana olevat Pohjoismaisen taidekoulun opiskelijat: Alexander Granqvist, Fanny Hallgren, Barbara Jazbec, Tina Jokitalo, Samuel Moilanen sekä Iiris Nykänen toisesta vuosikurssista ja Sanna Vehkapuro kolmannesta vuosikurssista.

Näyttelyä tukee Svenska kulturfonden sekä Svenska-Österbottniska samfundet.

Avajaiset pidetään keskiviikkona 4.5 klo 19.00. Sydämellisesti tervetuloa!