29.10.2015

Artist Talk ti 3.11 klo 19.00: Jimmy Pulli


Jimmy Pulli toimii Pohjoismaisen yhteistyön läänintaitelijana taiteen edistämiskeskuksessa. Omassa taiteellisessa työskentelyssään hän keskittyy veistosasennuksiin. Hän elää ja vaikuttaa Vaasassa, Suomessa mutta on tehnyt taideprojektejä myös Saksassa, Hollannissa ja Bulgariassa. 

Jimmy Pulli on tavattavissa tiistaina 3, marraskuuta klo 19.00 (Huom! kellonaika muutettu)  jolloin hän kertoo taitelijaurastaan.

Tervetuloa!

                                     Hang the DJ: The installation "Hang the DJ", together with Marcus Lerviks at the "Vaasa by Light" event in Vaasa 2014. 50cm mirror ball, wire, LED spot.Mind Over Matter (photo series) (2013): Photos of the remains of iteration one of the art installation "Present-Tense", turned on their side. Photo print on aluminium.
Surium (2013): Installation in Vaasa Arthall: birchwood, motion-activated sound (a piece composed and performed by Girilal Baars, played through 4 separate speakers in sequences starting and stopping according to movements around the artwork).