16.2.2015

Taiteilijatapaamisessa residenssitaiteilija Sarah Clifford-Rashotte

Kanadalainen Sarah Clifford-Rashotte on tämänhetkinen vieras Draken taiteilijaresidenssissä Kokkolassa. Hän on monialainen, nuori taiteen ammattilainen jolla on MA tutkinto Central Saint Martins College of Art and Design ja BA tutkinto Toronton yliopistosta.

Taiteessaan hän piirtää, tekee installaatioita ja kollaaseja. Hänen töissään korostuvat kielten ja muistin tutkiskelu, sekä henkilökohtaisten kertomusten uudelleenluominen. Sarahin töitä on ollut esillä Kanadassa ja Euroopassa. Sarah asuu ja työskentelee Torontossa ja hänen töitään on esillä torontolaisessa LE Galleriassa.


Sarah Clifford-Rashotten tapaat taitelijatapaamisessa tiistaina 17 helmikuuta klo 18 Pohjoismaisella taidekoululla. Tervetuloa!

http://sarahc-r.com/