9.2.2015

Taiteilijatapaamisessa Marjo Levlin

Suomenruotsalainen kuvataiteilija Marjo Levlin on tällä hetkellä ajankohtainen K H Renlundin taidemuseon näyttelyhallilla, jossa hänen näyttelynsä "Humpuukkiteltta ja musta kabinetti" on esillä 15.2.2015 saakka. Näyttely on yhtä suurta installaatiota, jonka taiteilija on koonnut edesmenneen taikurin, Louis Billingin esineistä, jotka Levlin sattumalta löysi autiotalosta Maalahdesta. Löydöstensä ja autiotalon ilmapiirin innoittamana taiteilija on myös tuottanut näyttelyyn video- ja ääni-installaatioita. Näyttelyn yhteydessä julkaistiin myös kirja, "Mustan kabinetin tarinoita".
Marjo Levlinillä on MA - tutkinto kuvataideakatemista ja hän asuu ja työskentelee Helsingissä.
Marjo levin on tavattavissa Pohjoismaisella taidekoululla tiistaina 10 helmikuuta klo 17.30. Tervetuloa!
K H Renlundin taidemuseon näytteyinfoa Marjo Levlinin näyttelystä
Marjo Levlinin omille sivuille