31.3.2014

Taiteilijatapaamisessa residenssitaiteilija Antje Pehle

Saksalainen Antje Pehle on Draken taiteilijaresidenssin tämän hetken vieraileva taiteilija. Antje asuu vakituisesti Berliinissä mutta on viime vuosina viettänyt enimmän aikansa Pohjanmaalla, muun muassa Alajärven Nelimarkan ja Stundarsin taiteilijaresidensseissä. Hän on vahvasti kiintynyt Pohjanmaalaiseen maisemaan ja arvostaa alueen luontoa ja rauhaa.

Antje Pehle residenssitaiteilijan työhuoneella Pohjoismaisella Taidekoululla

Antje Pehle on pääasiassa piirtävä kuvataiteilija. Töissään hän usein käsittelee ympäröivää maisemaa tai ikuistaa päivän hetkiä. Hänellä on kuvataiteilijan koulutus Hallen taideyliopistosta Saksasta, näyttelyitä hän on pitänyt niin eri puolilla Suomea kuin kotimaassaan Saksassa. Kokkolan residenssiajan tuotantonsa Antje esittelee näyttelyssä galleria Artistassa 15 - 30.4.2014.

Tiistaina 1.4 klo 18 Antje Pehle kertoo taiteestaan ja eteenkin residenssivierailuistaan Pohjanmaalla. Lämpimästi tervetuloa!