18.3.2014

John Court pitää kaksi taiteilijatapaamistaJohn Court (ENG/FI) on tämän hetken ajankohtainen vieraileva opettaja Pohjoismaisella taidekoululla. Kahden viikon aikana hän ohjaa piirustuksen ja performanssin työpajaa. Lisäksi hän tulee kuratoimaan tulevan oppilasnäyttelyn, joka avataan huhtikuun alussa Pietarsaaren Tupakkamakasiinilla. 
John Courtilla on kuvataiteilijan koulutus Norwich School of Art and Design – taidekoulusta.  Court on ensisijassa performanssitaiteilija, sekä piirtäjä ja kuvanveistäjä. Hänellä on ollut näyttelyitä Skandinaviassa ja Englannissa, ja hän on tehnyt performansseja myös mm Venetsian biennaalissa (2005), Liverpoolin biennaalissa (2004) sekä Guangzhou Live Art festivaalissa Kiinassa. Court opettaa mm Kuvataideakatemiassa, Novia ammattikorkeakoulussa sekä Pohjoismaisessa taidekoulussa. Taiteilija asuu Torniossa.Vierailunsa aikana John Court pitää kaksiosaisen taiteilijaluennon: tämän viikon tiistaina hän kertoo urastaan piirtäjänä, 18.3 klo 18. Ensi viikon tiistaina 25.3 hän puhuu urastaan performanssitaiteilijana. Lämpimästi tervetuloa! 

Linkin John Courtin omille sivuille