8.1.2014

Stefano Cagol avaa kevätlukukauden Artist Talk - sarjan 9.1

Italialainen kuvataiteilija, taiteen tutkia Stefano Cagol on joulukuun alusta saakka työskennellyt Drake residenssissä  rajoja tutkivan taideprojektinsa parissa. Taiteessaan Cagol tutkii rajojen fyysistä, henkistä, kulttuurista ja poliittista merkitystä yksilölle ja yhteisöille valokuvauksen, videon, instalaation ja toiminnallisuuden kautta.


Cagolin voi tavata Pohjoismaisella taidekoululla Artist Talk tilaisuudessa torstaina 9 tammikuuta klo 18 jolloin hän kertoo taideprojekteistaan ympäri maailmaa ja työstään Draken residenssissä. Hänen videoteoksensa 'Scanning Borders' on nähtävissä Kokkolan kaupunginkirjaston aulassa torstaina 9.1 klo 14 - 20 ja perjantaina 10.1 klo 14 - 18. Teoksessaan taiteilija herättää eloon kauan hylättynä olleen Harriniemen majakan. Terävä valo kiertää taas meren ja rannan rajalla, taivaan ja veden rajalla, pimeydessä päivän ja yön rajalla. Majakanvalo pyörii. Rajat ovat liikkeessä. Rajat ovat fyysisiä ja henkisiä.

Stefano Cagol bio
Stefano Cagol web