2.12.2013

Joulukuun ensimmäinen ja viimeinen Artist talk 3.12

Karin Lindh on Tukholmassa asuva ja toimiva taitelija joka taiteellisessa työssään usein käsittelee nykypäivän kulutuskulttuuria; kuinka brändi- ja kasvuinnokkuus kuvaavat suhdettamme paikaan, kaupunkiin, politiikkaan tai maisemaan. Ilmaisussaan hän käyttää pääasiassa installaatioita, tekstejä ja performanssia. Hän on viime aikoina pitänyt näyttelyitä esimerkiksi Färgfabrikenissa Tukholmassa, Tukholman Taideakatemiassa ja Arkitehtuurimuseossa, Örebron Open Art:ssa sekä Göteborgin tuomiokirkossa.

Hänellä on MFA tutkinto Tukholman Kuninkaallisesta Taideakatemiasta josta hänellä lisäksi on postgraduaalinen arkitehtuuriohjelman tutkinto vuodelta 2008.Karin Lindh toimii tällä hetkellä Pohjoismaisen taidekoulun taiteellisena johtajana. Tapaat hänet vuoden viimeisessä Artist Talk tilaisuudessa tiistaina 3.12 klo 18.