8.4.2013

The gallery will be Presented in a Group ShowVISU gallerian muoto on ollut lähtökohtana näyttelyn suunnittelussa. Galleriatila esittäytyy tutkimuksen aiheena ja tilan muoto konkretisoituu näyttelyssä esillä olevien tilateosten kautta. Astuessasi galleriaan tulet huomaamaan Björn Lönnrothin oven ympärille tekemät hiilipiirrokset jotka tahdittavat liikettä ovi-aukon molemmin puolin. Piirrokset luovat sisääntuloon kirkkomaisen tunnelman kun suorakaiteen muotoinen oviaukko muuttuu holvimaiseksi, näin luoden tilaan erityisen tunnelman. 


Kajsa Ignestam peittää osan ikkunasta jättäen näkyviin ainoastaan sinisen taivaan ja saattaa näin katsojan omaan perspektiiviinsä, pois ympäröivästä maailmasta. Katsellessaan ulos ikkunasta tietystä kulmasta hän mukailee kaupunkikuvan muotoa, kutsuen ikkuna-installaatiotaan nimellä ”Wall”.

Tomas Jakobsson kyseenalaistaa gallerian seinän saamalla sen puhumaan. Seinä esittelee itseään kirjoitetun tekstin kautta.

Huomioiden tietyn esineen värivivahteen riippuen päivänvalon vaihtelusta vuorokauden aikana, Leena Ojutkangas keskittyy töissään yhteen yleisimpään huonetilan yksityiskohtaan: pistorasiaan. Hänen työnsä esitellään seinälle ripustetuissa mustesuihkutulosteissa.

Sami Väisänen muuttaa koko huoneen rakennetta siirtäen sen valonlähteet, loisteputket, näkyvämmille paikoille. Loisteputkien nauhoitetut äänet auttavat katsojaa tilan fyysisessä hahmottamisessa. Khalid Imran haluaa kohdistaa katsojan huomion tilan kattoon. Eräät katossa roikkuvat kohdevalaisimet toistuvat seinämaalauksina, jotka Imran on tehnyt CMYK-värein käyttäen graafista painotekniikkaa.
Samoilla korkeuksilla, varsinaisten ilmanvaihtokanavien vieressä esittelee Miika Luhti sarjan fotorealistisia seinämaalauksia näistä kanavista, monistaen ne kautta tilan.

Lattialta löytyvät Mira Roivaisen maalausinstallaatiot, jotka jäljittelevät laminaattilattian puu-kuvioa. Maalausten titteli, ”Real/fake” antaa uuden ulottuvuuden VISU gallerian parketti-jäljitelmälle.

Nurkasta, missä lattia kohtaa seinän, katsoja löytää Mari Mattilan akvarellityön nimeltään ”Corner”. Hänen työnsä on sijoitettu varsinaisen aiheen yläpuolelle.
Kajsa Ignestam, Khalid Imran, Tomas Jakobsson, Miika Luhti, Björn Lönnroth, Mari Mattila, Leena Ojutkangas, Mira Roivainen ja Sami Väisänen.

Näyttely on avoinna 12. huhtikuuta – 11. toukokuuta, 2013

Aukioloajat:

Tiistai-keskiviikko 12 – 16

Torstai klo 16 – 20

Perjantai-lauantai 14 – 16