20.9.2012

Park(ing) Day 21.9Parking Day – idea lähti San Franciscosta, USAsta 21 syyskuuta, 2005. Ryhmä taiteen ja muotoilun välimaastossa ekologisin periaattein toimivia taiteilijoita– the Rebar -  totesi että aivan liian suuri osa kaupungin yleisestä tilasta oli autoilijoiden käytössä, pysäköintialueina. Yleisillä alueilla säilytettiin yksityisten omistamia, ilmaa saastuttavia kulkuneuvoja. Tervettä ja raikasta vihreää tilaa, puistoaluetta, oli aivan liian vähän kaupunkilaisten virkistyskäytössä. Niinpä ryhmä päätti käynnistää tempauksen nimeltä Park(ing) Day, jossa keskustan muutamaan pysäköintiruutuun ostetaan muutama tunti aikaa ja ruudut muutetaan koko kansan pieneksi virkistysalueeksi. Parkki-puistossa voi nauttia vehreydestä ja kukkaloistosta, kuunnella hyvää musiikkia ja kenties nauttia virvokkeita, joko tarjoiltuja tai jokaisen mukanaan tuomia. Tilapäispuistoissa on pidetty tuote-esittelyjä, kilpailuja, muistotilaisuuksia, jopa menty naimisiin. Viime vuosina ilmiö on levinnyt muualle Amerikkaan, sieltä Etelä-Amerikkaan ja Eurooppaan. Tapahtumaa vietetään aina samana, alkuperäisenä päivänä, 21. syyskuuta ja nyttemmin maailmanlaajuisesti.Suomen ainut Park(ing) Day – päivä on tähän mennessä järjestetty Helsingissä.  Nyt Pohjoismainen Taidekoulu tuo Park(ing) Day – ilmiön myös Kokkolaan tanskalaisen taiteilijan Jesper Aabillen johdolla. 7 opiskelijan ryhmä rakentaa Rantakadulle, Rantakulman edustalle muutamaan maksettuun pysäköintiruutuun tilapäisen puiston ja kutsuu kaikki Kokkolalaiset nauttimaan puiston tarjoamista puitteista perjantaina 21.9 klo 15-17. Taidekoululaisten puiston on kalustettu omatekoisilla kierrätysmateriaalista valmistetuilla kalusteilla ja koristeltu Taimitaikureiden, Lindell Flowersin ja Vakkurin Kukan lahjoittamilla kukkasilla (SUURI kiitos lahjoittajille!), tarjolla on virvokkeita, musiikkia ja muuta pientä ohjelmaa.Lämpimästi tervetuloa nauttimaan Kokkolan ensimmäisestä Park(ing) Day – tapahtumasta Rantakadulle perjantaina 21.syyskuuta klo 15-17!

Lisätietoa Park(ing) Day tapahtumasta ja idean kummeista Rebar-ryhmästä