31.8.2012

Koulun taiteellinen johtaja VISU-galleriassa

Koulun taiteellinen johtaja tuo työnsä VISU-galleriaan syyskuun ajaksi. Hänen näyttelynsä La Croisette avaa samalla VISU gallerian syyskauden.Aurinko, maa ja meri hohtavat kirjaimista C ja D sanassa La Croisette (pieni risti). Visu-gallerian näyttelyssä on esillä sarja nykyaikaisia kirkko-ikkunoita. Goottiset katedraalit koristeltiin värillisin lasikuvioin, tavattoman nykyaikaisesti. Jumalallinen valo virtasi sisään ikkunoista, yhdistyen värien, kuvioiden ja kuvien sekasointuun. Tämän kauneuden kohtaaminen oli lähes henkevä toimitus. Näyttelyssä esillä olevat ikkunat ovat todellisuudessa hyvin pieniä, riittävän pieniä mahtuakseen käsilaukkuun mutta voivat kuitenkin – katedraalin tavoin – luoda lievitystä ja näyttää tietä. Kuin lupaus toisesta mahdollisesta maailmasta joka voi olla sinun.
Näyttely La Croisette syntyi Pariisissa vietetyn työskentelykauden aikana, siellä missä Notre Dame ja Naisten paratiisi ovat vain kävelymatkan päässä. Le Bon Marché – tavaratalo, Zolan romaanin Naisten Paratiisin malli, oli aikansa ensimmäinen temppeli joka kautta aikojen on tarjonnut uudenlaista ekstaasia, lohtua ja ohjausta. Karin Lindhin keskittyy työssään esinefetisismiin ja nykypäivän kulutuskulttuuriin. Kapitalistisen uskonnon näkökulmasta hän tutkii sen temppeliä, riittejä ja reliikkejä: kauppaa, ostamista ja tuotetta.

Avajaiset to 6.9 klo 18. Näyttely avoinna 7.9 - 12.10.2012 galleria Visussa, Pormestarinkatu 2, Kokkola