19.9.2011

Onko Pohjoismainen nykytaiteen kenttä yhdenvertainen?

Seminaariohjelma
Pohjoismaat tiedetään maailmalla oikeudenmukaisuudestaan ja demokratiastaan. Mutta kuka näkyy ja kuuluu nykytaiteen kentällä? Luulisi Pohjoismaisen taidekentän edustavan samaa demokraattista linjaa, uudelleenajattelua, humanismia ja avoimuutta. Ovatko kaikki nykytaiteilijat jo samalla viivalla ihonväristä, sukupuolesta, uskonnosta, koulutuksesta ja asuinpaikkakunnasta huolimatta vai pärjäävätkö valkoiset miehet yhä parhaiten taidemaailmassa? Onko taidekentän tasa-arvo pelkkää sanahelinää?

Pohjoismainen taidekoulu järjestää tasa-arvoa tutkivan seminaarin 6-7.10 Kokkolassa. Torstain seminaari tarkastelee tasa-arvoa taidehistoriassa, erilaisia näyttelytiloja, Mongolialaista painia työskentelymenetelmänä sekä esittelee tanskalaista taiteilija - mentorointia maahanmuuttajille. Perjantain työpaja tarkastelee ympäristöä kriittisesti ja aktiivisesti feministisestä näkökulmasta.